My temple

Добре дошли в моя блог.Той ще обхваща най-вече нещата около тренировките ми и развиетието на паркур в България!

вторник, 14 юли 2009 г.

Техники.

Така проведох един малък експеримент във форума на frbg.Накрах потребилите да ми споделят паркур техники ,както предполагате последваха едни дълги листи с много различни имена и един много добре ориентирал се пост.това което ще прочетет след малко е анализът на експеримента и някой съвети.

Окей сега разкритието.Направихме експеримента с техниките.Честно казано съм леко разочарован,защото само 1 човек наистина се доближи до това ,което исках да чуя.Доста хора обаче решиха да не споделят мнението си ,което ми оставя един лъч надежда ,че има още хора ,които може би ще ме разберат.Не целя да ви обидя с поста си или да покажа ,колко аз съм по-извисен от вас.Искам да покажа ,че всички имаме много да учим и всичко което искам да направя е просто да покажа посоката :).Пък нека да вървим заедно.

Основната грешка на повечето трениращи е тренирането по списък с конкретни насечени движения.Наистина в начало е нужно,но ние за пореден път прекаляваме.Мислим нови техники и движения,като напрактика няма какво да измислим защо хора много по-можещи от нас вече са направили това ,което може да бъде да бъде направено.Много малко са абсолютните новатори като Олег от двинск.

Това ,което ме радва е ,че не видях глупости от сорта на върт,сплит и други така ,речени ваултове.За съжаление видях даш в няколко поста,който е АБСОЛЮТНО БЕЗПОЛЕЗНО движение.

Основно тези голяма част за тези наши грешки дължим на хората на ,които толкова много се възхищаваме в момента(Аз включително).Именно англичаните.UFF в частност.До голяма степен те са отгворни за английска,на моменти абсурдна терминология ,която всички ползваме както и за абсурдното насичане на движенията.

Сега ще коментираме един лист с движения от френската терминология и ще видим разликите.Ще вметна някой неща за повечето от тях.

  • Atterrissage or réception-Landing-Приземяването ,не видях друг освем foolmastah да го споменава ,кото това е първото нещо,което трябва да се научи и е може би едно от най-ценните ви техники ,които ще придобиете в паркур.

Сега тренира ли го някой?Аз като започнах съм скачал и приземявал от 20 сантиметрова стеничка до припадък.Правил съм само това с часове и все пак още и още продължавам ,да приземявам грешно на моменти.

  • Saut de fond-Drop-Сега като вече сме се научили да приземяваме ,можем да почнем да скачаме от разни места и да ползваме техниката.Тънкоста тук е положението на тялото във въздуха,моментът на разгъване на краката и тук идва ландингът за който вече говорихме.За съжаление никой от вас не го спомена.

  • Roulade-Roll-Кълбетата бяха споменати,но пак глобално пренебрегнати ,а тове е точно толкова важна техника,колкото и и приземяването.Не мисля ,че е нужно да ви обеснявам какво точно представлява кълбото.

  • Saut de détente-Gap jump, running jump-Гапът или просто скокът над нещо.Изискват се точно горните 3 умения за да го владеете.

  • Équilibre-Balance-Баланс.Да тук имахте попадения :),това е поредната адски нужда техника на един трасьор ако нямаш баланс нямаш нищо.Също не знам дали някой отделя време на това.Ако да ми е интересно как тренирате баланс?

  • Équilibre de chat-Cat balance-когато вече имате развит баланс и някаква сила стигаме до този момент.Много добра техника натоварваща цялото тяло и развиваща баланса.Не толкова силно приложима или поне са малко хората ,които успяват да я прилагат.

  • Saut de precision-Precision-Добрият стар прецизен скок.Той беше изброен от няколко,човека.Това е хубава.Една доста проста и адски широко приложима техника.А когато вече знаем,как трябва да е позиционирано тялото ни във въздуха,как да приземим и имаме сносен баланс.Какво се получава?Да познахте прецизен скок.(да и тук сте прави всичко е свързано)

  • Planche-Muscle-up or climb-up-Така силовото набира преди да правим каквото и да е било с помоща на ръцете трябва да схване едно основно избутване в паркур,което по някаква ирония сигурно го има в силовото набиране.Не е задължително да го можете на лост за да схването идеята.За пореден път адски пренебрегнато.

Предполагам вече се чудите е какво и е различното на френската терминология?Ами гледайте :)

  • Passement-Vault, Pass-Да това е нарицателно за всички техники чрез,които можем да преминем стена с помоща на лек скок и ръцете си.Най-честно този термин се използва за така наречения спийд и лейзи/слайд мънки(моля ви не ме питайте за разликата отново)((ако все пак някой не е на ясно да пита де))

  • Demitour-Turn vault-Едно движение много често използвано в нашата родина не по преднаназначение.Целта му е да се увисне от другата страна на стена ,релса на прекалено виското място за дирекно приземяване с цел да се скъси дистанцията.Инак е доста безмислено и ненужно като обива скороста и в повечето случаи флоу-а.Така наречения ревърс всъщност е адаптирана вариация на търн-а именно за да има полза от него и да не прекъсва флоуа-

  • Saut de chat-Cat pass/jump, (king) kong vault, monkey vault-да конг и мънки(буквален превод преминаването на котката) е едно и също движение.Може би най-често използваното и най-ефикастното него нямаше как да го пропуснете.

  • Lâché-Lache, swing-залюляване със замах на лост,клон или на каквото попаднете,най-често продължено със кет лийп,прецизен или силово.Поредното безцеремонно пренебрегнато движение.

  • Saut de bras-Arm jump, cat leap-Логично беше следващото движение да е именно това.То използва това ,което сме научили от прецизния скок и приземяването(пръстите на кракта) до някъде захвата ни от котешкия баланс и някой от ваултовете и движението то силовото набиране.

  • Saut de mur-Wall Jump, Tic-Tac or Tac Vault-Просто е отскачане от стена ,дърво или нещо друго.Цел да се набере допълнителна височина която да ни помогне в данения момент.

  • Passe muraille-Pop vault, wall hop, Wallpass, wallrun-Накратко голяма част от техники взаимодействащи със стени ,които са прекалено големи за да бъдат просто преминати с ваулт.Използват се умения придоби от много от предните техники.

  • Franchissement-Underbar-И накрая всички вариации на ъндърбара.Не винаги е нужно да минем над рейла понякога е по удачно да минем под него :)

За финал тези техники ни помагат и се самоизграждат.Развиват ни,но истинския добър трейсър ги променя във техни вариации ,нагажда си ги за даденото място не търси стена удобна за движението примерно а правиш най-ефикасното движение според дането препядствие.Импровизираш и адаптираш. Това е.

Няма коментари: